مجازی سازی چیست؟

مجازی سازی یک راهکارجدیدی است که به وسیله آن می توان از منابع سخت افزاری موجود استفاده بهینه نمود. یعنی با اشتراک گذاری منابع سخت افزاری مانند CPU ,RAM , کارت شبکه و ….. بیش از یک سیستم عامل برروی سرور فیزیکی (Host) اجرا نمود. این روش به کاهش چشم گیر هزینه های راه اندازی و نگهداری سیستم منجر خواهد شد.

مزایای استفاده از مجازی سازی

از مهمترین مزیت های استفاده از مجازی سازی میتوان موارد زیر را نام برد

  • کاهش هزینه های خرید سرور فیزیکی
  • کاهش تعداد سرورهای فیزیکی و سهولت در نگهداری آن ها
  • کاهش برق مصرفی مورد نیاز
  • سرویس دهی سریع
  • پشتیبان گیری آسان و بازیابی سریع اطلاعات از دست رفته

انواع مجازی سازی

مجازی سازی سرور (Server Virtualization)

مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization)

مجازی سازی نرم افزارهای کاربردی (Application Virtualization)

مجازی سازی سرور (Server Virtualization)

در این روش سرور فیزیکی برای راه اندازی سیستم های مختلف تقسیم بندی میگردد. این نوع مجازی سازی این امکان را می دهد که برروی یک سرور فیزیکی که منابع سخت افزاری ما در آن قراردارد و به آن Host  گفته می شود، چند سیستم عامل مختلف با کاربرد های متفاوت را راه اندازی کند و منایع خود را بین این سیستم ها به اشتراک بگذارد.

به طور مثال می توانیم در یک Host چند سیستم عامل مختلف از جمله ویندوز، لینوکس و غیره داشته باشیم که در کنار هم (منابع مشترک مانند RAM,CPU ) بدون هیچ تداخلی کار کنند.

مجازی سازی سرور
مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization)

در تکنولوژی مجازی سازی دسکتاپ تمامی پردازش های سیستم های کاربران برروی منابع سرور انجام میشود و کاربران از طریق شبکه از محیط دسکتاپ استفاده میکنند. کاهش هزینه تعمیر و نگهداری سیستم های کاربران و عدم نیاز به تغییر سخت افزار سیستم هایشان مهمترین هدف این تکنولوژی میباشد.

با راه اندازی این سیستم در محیط های آموزشی امکان ارائه خدمات خاص به هریک از کاربران برروی کلاینت های مختلف محیا میگردد. به این صورت که الزامی برای ادامه فعالیت های یک کاربر بر روی یک سیستم خاص نمیباشد.

همچنین به مدیر IT این امکان را می دهد که دسکتاپ های مجازی برای کاربران خود ایجاد و آن های را به صورت متمرکز مدیریت نمایند. با استفاده از این روش، مسئولین سازمان میتوانند که کنترل کامل سیستم های کاربران را در دست داشته باشند و از خروج اطلاعات سازمان و شرکت خود جلوگیری نمایند.

مجازی سازی نرم افزارهای کاربردی (Application Virtualization)

مجازی سازی برنامه های کاربردی یا Application Virtualization یکی از روشهای مجازی سازی میباشد که در آن نصب و راه اندازی نرم افزارها و برنامه های کاربردی کاربران بصورت متمرکز برروی سرور میباشد و کاربران برای دسترسی به برنامه های کاربردی احتیاجی به نصب  آن ندارند.

در این روش نرم افزارهای کاربردی برروی سرور نصب میگردد و هرکدام از سیستم ها که به این نرم افزار احتیاج داشته باشند، از ظریق میانبری که برروی سیستم نصب میباشد نرم افزار را اجرا میکنند.

مجازی سازی نرم افزار
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]