VOIP (Voice Over Internet Protocol)

VoIP به مجموعه ای از تکنولوژی های برای انتقال صدا و مولتی مدیا از قبیل متن ، تصویر ، ویدیو و… برروی پروتکل IP گفته می شود . امروزه این فناوری کاربردهای بسیاری در سیستم مخابراتی دارد.

در سیستم تلفنی سنتی، هر شعبه از یک شرکت یا سازمان می بایست یک سیستم تلفنی مجزا تهیه می کرد. کارمندان هر شعبه می بایست برای ارتباط با یکدیگر از خطوط تلفن و زیرساخت مخابرات استفاده می کردند. این موضوع هزینه ارتباطات داخل سازمانی را بالا می برد. ولی در سیستم VoIP ما به راحتی قادر خواهیم بود ارتباط تلفنی بین دو یا چند شعبه را بدون محدودیت جغرافیای  با صرف کمترین هزینه برقرار نماییم .

 یکی از مهمترین کاربردهای این فناوری انتقال خطوط تلفن برروی بستر اینترنت می باشد. هنگام مسافرت از هرجای دنیا که باشید با استفاده از نرم افزار مربوط به سیستم تلفنی خود با داخلی مربوطه ارتباط برقرارنمایید. با این روش شما از تمام نقاط دنیا مینوانید از همه امکاناتی که VOIP روی تلفن ها می‌دهد، استفاده کنید. همچنین با توجه به سهولت دسترسی به اینترنت و ارزان بودن آن ارسال تماس های تلفنی بر روی بستر اینترنت می تواند هزینه ها را به شدت کاهش دهد.

VOIP

مهاجرت به VoIP

امکانات و سرویس های VOIP ویپ به قدری است که مهاجرت از سیستم های آنالوگ سنتی را اجتناب ناپذیر می کند. یکی از دلایلی که توصیه میشود حتما از VOIP استفاده کنیم، این است که مخابرات در حال ارتقا دستگاه های سوییچینگ خود به سمت NGN میباشد. در NGN تنها راهی که میتوانید از مخابرات تلفن بگیرید، این است که یک پورت  شبکه تحویل بگیرید.

جابجایی سیستم تلفنی VoIP نیز به آسانی صورت میگیرد. این بدین دلیل است که اکثر سیستمهای تلفن مورد استفاده در شبکه VoIP دارای رابط Web بوده و به راحتی توسط مدیر شبکه قابل مدیریت هستند. پروسه   MAC(Move, Add, Change)  به راحتی انجام خواهد شد. بنا بر این لازم نیست برای هر بار انجام MAC با سرویس دهنده تان تماس بگیرید. تمام اینها به معنای هزینه کمتر برای سازمان شما می باشد.
یکی دیگر از منافعی که برای شرکتهای استفاده کننده از سیستم تلفنی VoIP میتواند وجود داشته باشد این است که شعب سازمانها میتوانند در سرتاسر دنیا پراکنده شده باشند و نیازی به مجتمع بودن آنها نیست.

امکانات سیستم تلفنی VOIP

پروتکل SIP که در فناوری VOIP استفاده میشود در عین سادگی بسیار انعطاف پذیر است. این موضوع باعث شده است تولیدکنندگان محصولات ویپ بتوانند امکانات تلفنی فراوانی را پیاده سازی کنند. امکاناتی مانند انتقال تماس، پارک کردن تماس‌ها، ارسال به صندوق پستی و غیره در همه سیستم های VOIP وجود دارند. معمولا مراکز تلفنی VOIP امکانات تلفنی را در اختیار کاربران میگذارند :

 • امکان برقراری کنفرانس تلفنی
 • امکان استفاده از نرم افزار تلفنی
 • امکان اتصال به موبایل کاربران
 • امکان شماره گیری سریع
 • امکان ایجاد صندوق صوتی
 • امکان برقراری مکالمه تصویری
 • پارک تماس
 • صف تماس
 • IVR (پاسخ صوتی تعاملی)
 • امکان اتصال دفاتر مختلف و یکی کردن سیستک تلفنی با VOIP
 • امکان جابه جایی آسان کاربران
 • ارزان تر بودن تماس های راه دور و حتی برقراری ارتباط رایگان از طریق VOIP
 • امنیت بالاتر VOIP
 • مزیت VOIP در گسترش شبکه
 • سهولت مانیتورینگ سیستم VOIP

مزایای استفاده از سیستم VOIP

1. کاهش هزینه‌های تلفن در VOIP

به طور کلی تنظیمات اولیه و هزینه های در حال اجرا در سیستم های ویپ VoIP کمتر از سیستم شبکه های تلفن سنتی است. از آنجاییکه سیستم شبکه تلفنی ویپ(VoIP)، تمامی اتصالات اینترنتی شما را هماهنگ می کند، دیگر نیازی به خطوط تلفنی قدیمی نمی باشد. این به آن معناست که شما تنها نیاز به کار با یک حساب و کاربر برای هردو امر اینترنت و تلفن دارید. برقراری تماس از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر بدون هیچ هزینه ای می باشد.

با استفاده از سیستم های ویپ می توان مکالمات بین شهری و بین المللی را از طریق خطوط داده مانند اینترنت و یا شبکه های WAN بین شعب یک سازمان انجام داد. به این روش صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه های تلفن صورت میگیرد.  همچنین می توان با استفاده از تلفن های تحت شبکه (IPPhone) ارتبطات تلفنی داخل سازمانی و بیرون از سازمان را برقرار نمود و دیگر نیاز به سیم کشی تلفنی وجود ندارد.

ویپ

2. قابلیت دسترسی با سیستم تلفنی VOIP

دسترسی پذیری سیستم های تلفن VoIP  کاملا متفاوت از سیستم شبکه های تلفن قدیمی می باشد. فاصله و موقعیت مکانی از نظر کارایی برای سیستم امنیت VoIP هیچ فرقی ندارد. به این معنا که برقراری تماس از طریق مرکز خودتان با موقعیت دیگری از کشور مدنظر با برقراری ارتباط با نقطه ای دیگر از جهان تفاوتی ندارد.

 با استفاده از VoIP دفاتر شما در هر نقطه از کشور یا حتی دنیا باشند یک داخلی به آنها تخصیص داده میشود. برقرای تماس تلفنی با شماره های داخلی تنها یک تماس درون سازمانی محسوب میشوند که هزینه آن صفر است. این امر باعث می شود که امروزه بیشتر ارتباطات راه دور توسط این تکنولوژی انجام گیرد.

Voice Over IP

3. ویژگی های افزون و کم هزینه تر با سیستم VoIP

در شبکه های تلفن سنتی امکان استفاده از خدمات ویژه ای بود که معمولا برای استفاده از آنها باید هزینه دیگری پرداخت میشد. سیستم های  VoIP به همراه خود دارای امکانات بسیاری از قبیل: پاسخگویی خودکار، منوی صوتی، پیغامگیر صوتی، امکان ارسال پیغام های دریافت شده به ایمیل کاربر، گزارش گیری مفصل از تلفن های انجام شده ، فکس و غیره هستند که برای پیاده سازی این امکانات در تلفن سانترال می بایست زیرسیستم های زیادی به آن اضافه نمود که در نهایت هزینه انجام شده چندین برابر قیمت یک  VoIP خواهد بود.

پیغامگیر صوتی

4. انعطاف پذیری بالا و توسعه آسان

سیستم VoIP همچنان این امکان را به ما می دهد که با استفاده از یک VoIP Convertor از تلفن های آنالوگ خود استفاده نماییم. این دستگاه قادر است سیگنالهای آنالوگ را به دیجیتال تبدیل نمایید. همچنین سیستم VoIP این امکان را به ما می دهد که از شماره مختص به خود در هر کجا از که باشیم با در اختیار داشتن یک اینترنت پرسرعت استفاده نماییم. در سیستم VoIP می توانیم به راحتی تعداد زیادی خطوط شهری و داخلی ها را مدیریت کند. بنابراین می توانید با کمترین هزینه ویا حتی بدون هزینه اضافی شبکه تلفنی خود را گسترش دهیم .

old phone

برای دریافت مشاوره در خرید تجهیزات ویپ و راه اندازی سرویس های ویپ با ما تماس حاصل نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]