پیغامگیر صوتی

معرفی Voip

فناوری VOIP مخفف Voice Over IP یا صدا بر بستر IP، امکان استفاده از اینترنت و شبکه را به منظور مکالمات تلفنی فراهم می‌نماید. در فناوری VOIP بر خلاف خطوط تلفنی سنتی که از بستر آنالوگ استفاده می‌کردند، از بستر دیجیتال برای برقراری تماس استفاده می‌شود. در واقع این فناوری صدا را از طریق بستر شبکه انتقال می‌دهد.

اغلب در تلفن های سنتی هزینه سرویس های اضافی در صورت حساب شما می‌آید، در حالیکه در صورت استفاده از سرویس های VOIP، این سرویس ها استاندارد به حساب می‌آیند. سرویس هایی مانند Call Waiting(انتظار تماس)، Call Transfer (انتقال تماس)، Return Call (بازگشت تماس)، انتقال تماس تلفنی به یک شماره تلفن خاص(Forwarding)، ارسال مستقیم تماس به Voicemail ، ارسال سرویس در دسترس نبودن مشترک، ارسال پیغام اشغال بودن مشترک به تماس گیرنده و …

مقایسه VOIP و خطوط آنالوگ مخابرات

معایب خطوط آنالوگ

 1. پهنای باند کمتر
 2. کیفیت پایین تر نسبت به تکنولوژی‌های جدید
 3. گران بودن درصورت استفاده از ظرفیت‌های بالا
voip-pstn

مزایای VOIP بر سانترال

 1. هزینه راه اندازی بسیار پایین :

  پیاده سازی شبکه های دیتا شامل روتر ها و سوییچ ها برای سرویس VOIP به مراتب راحت تر از شبکه های مخابراتی می‌باشد. همچنین سرور تلفنی در سیستم VOIP، کوچکتر، ساده تر و بسیار ارزانتر از سانترال آنالوگ است.

 

 1. امکان تماس تصویری:

  با جایگزینی فیبرنوری FTTH با بستر سنتی و افزایش پهنای باندامکان ارائه تماس تصویری بر بستر SIP وجود دارد.

 

 1. حذف کابل کشی تلفن:

  نیاز به کابل کشی جداگانه برای تلفن وجود ندارد و میتوان از همان بستر شبکه موجود در سازمان برای اتصال تلفن ها به سیستم VOIP استفاده کرد. اکثر گوشی‌های IP دو پورت شبکه دارند که یکی از آنها را میتوان به کامپیوتر وصل کرد.

 

 1. حذف آداپتور:

  گوشی‌های IP امکان روشن شدن با POE را دارند، پس میتوان بدون آداپتور و توسط سوییچ آنها را روشن کرد.

 

 1. امکان اتصال از راه دور به سیستم VOIP:

  در این روش موبایل، تبلت یا لپ تاپ با WiFi به IP-PBX متصل شده و با استفاده از اپلیکیشن سافت فون، خط شهری را روی کامپیوتر و موبایل می‌آوریم. همین امر میتواند به حذف نیاز به تلفن های VOIP و کاهش هزینه های شرکت منجر شود.

 

 1. جابه جایی راحت کاربران:

  در سیستم تلفنی آنالوگ جابه جایی کاربران دشوار است و معمولا بسیار طول می‌کشد. زیرا در سیستم سنتی باید کابل ها جابجا شود. اما در VOIP شما فقط کافی است گوشی تلفن خود را جابجا کنید و به پورت شبکه دیگری وصل کنید. زیرا از بستر جدایی برای برقراری VOIP استفاده نمی‌کنیم و از همان بستر شبکه های کامپیوتری که در همه ی سازمانها وجود دارد استفاده می‌کنیم.

 

 1. امکان استفاده از کنفرانس تلفنی:

  در فناوری VOIP به راحتی میتوان کنفرانس های تلفنی با تعداد زیادی شرکت کننده ایجاد کرد. این مزیت به دلیل استفاده از بستر شبکه (IP) است که باعث میشود بتوان به راحتی مکالمات را کپی کرد و به تمام شرکت کنندگان ارسال کرد. بنابراین بستر شبکه به راحتی و بدون نیاز به هیچگونه تجهیزات اضافی امکان استفاده از سرویس کنفرانس تلفنی را برای شما فراهم می‌کند.

 

 1. قابلیت ارسال فکس بر روی شبکه:

  با این فناوری به راحتی میتوان از طریق کامپیوتر فکس ارسال کنید. معمولا یک نرم افزار ساده این کار را انجام می‌دهد و لازم نیست کاربران از دستگاه فکس استفاده کنند که همین موضوع باعث کاهش هزینه های کاربر در این فناوری میشود.

 

 1. امنیت بالاتر VOIP :

  یکی از مزایای مهم سیستم VOIP امنیت بالاتر آن نسبت به سیستم های مخابراتی آنالوگ است. در سیستم VOIP کاربران باید اعتبار سنجی شوند تا بتوانند تماس برقرار کنند و به سیستم تلفنی VOIP متصل شوند. همچنین چون مکالمات از طریق بستر شبکه ارسال می‌شوند امکان رمزگذاری برای آنها وجود دارد. بنابراین برخلاف سیستم آنالوگ تلفنی مکالمات شما از درجه امنیت بالایی برخوردار است.

 

 1. مقیاس پذیری:

  در سیستم VOIP به راحتی می‌توان داخلی های بیشتری تعریف کرد. همچنین میتوانیم تعداد خطوط تلفن را به سادگی افزایش دهیم. برعکس سیستم آنالوگ تلفنی که ظرفیت شبکه از قبل مشخص است و به سادگی قابل افزایش نیست.

 

 1. اتصال دفاتر مختلف و یکی شدن با VOIP :

  از مزیت های مهم فناوری VOIP این است که تنها کافی است تا گوشی های تلفن و سرور VOIP از طریق بستر شبکه به یکدیگر متصل باشند. مهم نیست این بستر شبکه اینترنت است و یا شبکه داخلی یک سازمان. به این ترتیب میتوانیم کاربران از از هر نقطه دنیا با اتصال به اینترنت به شبکه VOIP شرکت خود وصل کنیم. در هر دو صورت کاربران یک سازمان میتوانند شماره داخلی داشته باشند و از شبکه VOIP سازمان استفاده کنند.

 

 1. مانیتورینگ:

  مانیتور کردن تماس ها و ردگیری مکالمات از ویژگی های مهم این سیستم تلفنی است. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید از امکانات گسترده گزارش گیری VOIP بهره ببرید. مثلا کارکرد دقیق پرسنل( مدت زمان مکالمات، شماره هایی که به آنها تماس گرفته شده، صدای ضبط شده مکالمات و …) را به تفکیک ذخیره کنید.

 

 1. ارتباط با CRM و اتوماسیون اداری:

  ارتباط سیستم تلفنی با CRM به راحتی از طریق سیستم های مبتنی بر VOIP امکان پذیر است. با اتصال CRM به سیستم تلفنی شما میتوانید برآورد و عملکرد بهتری نسبت به پایگاه داده مشتریان خود داشته باشید. همچنین میتوانید سیستم VOIP را وب سایت و فروشگاه اینترنتی خود متصل کنید.

مزایای ویپ
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 5]