GPON چیست؟

بصورت چکیده میتوان گفت که تکنولوژی GPON برای ارائه فیبر نوری به مشترک نهایی استفاده میشود.

در سال های اخیر مصرف و تقاضا برای پهنای باند بیشتر بصورت نمایی افزایش یافته است. دلیل آن هم بالارفتن استفاده و قدرت یافتن سرویس ها میباشد. توسعه دهندگان تکنولوژی های مختلف مانند رسانه های تصویری HDTV تقاضای پهنای باند بالاتری را دارند و در آینده این تقاضا بیشتر خواهد شد.

بنابراین یک بستر پرسرعت و پایدار با قیمت پایین تر و کارایی بالاتر به کمک ما می آید تا بتوانیم از تکنولوژی های روز و آینده بدون مشکلات سیستم های سنتی بهره برداری نماییم.

با راه اندازی یک بستر پر سرعت میتوانیم از تکنولوژی های بروز دنیا با بالاترین بازدهی بهره ببریم. در عصر جدید استفاده از Gpon به کمک ما می آید. این تکنولوژی به کاهش هزینه های اجرا و تجهیزات می انجامد بنابراین بهترین انتخاب میباشد.

بستر فیبر نوری GPON

Gpon چگونه کار میکند؟

Gpon متد دسترسی ای میباشد که با ارتباطات یک به چند (P2MP) فیبر کار میکند. این قابلیت به این معنا است که با استفاده از اسپلیتر های پسیو ارتباط یک تار نوری را به چندین محل مختلف برسانیم. در حالیکه در شبکه های اکتیو از تجهیزات الکتریکی مختلفی مانند سوییچ ها برای انتقال یک مسیر ارتباطی به چند محل مختلف استفاده میشود، Gpon وابستگی ای به سوییچ های شبکه ندارد. اسپلیترهای نوری سیگنال های ورودی را به چند مسیر مختلف هدایت میکند. تجهیزات اکتیو فقط در مبدا ارسال سیگنال و مقصد دریافت سیگنال وجود دارد.

مزایای GPON

سیستم GPON مزایای فراوانی را در اختیار سرویس دهنده و سرویس گیرنده قرار میدهد

1-    تجهیزات کمتر

بدیهی میباشد که سیستم GPON قیمت و وابستگی به تجهیزات شبکه را کاهش داده است.

سوییچ های شبکه حذف میگردد و چون که یک تار فیبر قابلیت انتقال و تبدیل توسط اسپلیتر های فیبر نوری به چندین تار دیگر میباشد، هزینه کابل و کابل کشی را بشدت کاهش میدهد. بنابراین یک شبکه GPON ارزانتر و سریعتر میباشد. در شرایطی که شبکه GPON بدرستی اجرا شود میتواند بین 40-60% هزینه های اجرا و کالا را کاهش دهد.

2-    کاهش تنوع کابل ها

اجرای سیستم GPON این اجازه را به ما میدهد که با راه اندازی سرویس های مختلف برروی بستر فیبر نوری کابل کشی های مختلف در مجتمع کاهش یافته و از یک تار فیبر نوری بجای چندین نوع کابل مسی استفاده نمود. فیبر نوری سریعتر، قابل اعتماد تر، مقرون به صرفه تر و Future Proof است.

3-تعمیر و نگهداری کمتر

بازخورد وجود تجهیزات کمتر این میباشد که توقف و تعمیر شبکه بدلیل خرابی تجهیزات اکتیو شبکه بصورت چشمگیری پایین می آید. در کل خرابی در شیبکه هایی که دارای تجهیزات پسیو بیشتری هستند کتر میباشد زیرا معمولا خرابی ها برای تجهیزات اکتیو میباشد.

4-پهنای باند بالاتر، کارایی بالاتر

GPON پهنای باند بالاتری را به ما دهد – 2.5 گیگ دانلود و 1.25 گیگ آپلود – این مساله باعث میشود که قابلیت ارسال و دریافت بسته های صدا و تصویر را بدون هدر رفت و تاخیر داشته باشیم.

استفاده از اسپلیتر ها این امکان را به ما میدهد که بتوانیم یک تار نوری را برای رساندن سرویس به 16 تا128 مشتری استفاده نماییم.

5-مدیریت آسانتر

یکی از زیبایی های شبکه های GPON عیب یابی آسان آن میباشد. کار با تجهیزات پسیو بسیار اسانتر از تجهیزات اکتیو مانند سوییچ های شبکه میباشد.

6-قابلیت ارتقا و گسترش آسان

از مهمترین مسائل موجود در شبکه های سنتی دشواری ارتقا و گسترش آن میباشد. ولی در ششبکه GPON گسترش و ارتقا و جابجایی به آسانی  وبا کمترین تخصص امکان پذیر میباشد.

کاهش تنوع کابل ها

7-برد طولانی تر

کابل های Single Mode که در GPON استفاده میشود امکان ارسال بسته های GPON را تا 60 کیلومر بدون Repeater را دارد. در حالتی که کابل های مسی بصورت استاندارد بین 85 تا 100 متر را جوابگو هستند.

8-صرفه جویی در فضا

بدلیل استفاده از اسپلیتر ها و امکان ارائه سرویس های مختلف برروی GPON انواع مختلف کابل های مسی حذف میشود و همچنین بدلیل ارسال سیگنال در مسافت بیشتر احتیاج به تجهیزات اکتیو در ساختمان کمتر خواهد شد. بنابراین فضای بین طبقاتی کمتری اشغال خواهد شد و فضای اختصاص یافته به اتاق سرور و تجهیزات شبکه نیز کاهش میابد.

9-دوست دار محیط زیست

با کاهش تجهیزات اکتیو استفاده از برق برای تجهیزات بشدت کاهش می یابد. همچنین با استفاده از تجهیزات آینده نگر در آینده احتیاجی به ارتقا در شبکه پسیو نداریم و فقط با ارتقا تجهیزات اکتیو ارتقا در شبکه ما رخ خواهد داد که این مساله باعث کاهش زباله های الکتریکی میگردد.

صرفه جویی در فضا در Gpon (fttx)
دوست دار محیط زیست GPON

سرویس های قابل ارائه GPON

مهمترین مساله ای که در راه اندازی شبکه فیبر نوری وجود دارد. این است که بتوان از امکانات قابل ارائه بررروی این بستر استفاده نمود. دراختیار داشتن پهنای باند وسیع این امکان را در اختیار شما میگذارد، که تمامی سرویس های قابل ارائه برروی سیستم جریان ضعیف (دوربین مداربسته، سیستم اعلام حریق، اینترنت، تلفن و …) را از طریق فیبر نوری اجرا نمایید. در این صورت شما میتوانید از تکنولوژی روز دنیا استفاده نمایید. همچنین هزینه کمتری نیز نسبت به سیستم قدیمی صرف نمایید.

با توجه به این که میتوان از خدمات متنوع GPON یا همان FTTX استفاده نمود. ارائه طرح جامع و مناسب بهترین خدمت به مجموعه بهره بردار میباشد.

در سیستم GPON علاوه بر کاهش هزینه های جنس و اجرا، شما شاهد چشمگیر کاهش خدمات پشتیبانی و نگهداری میباشید. کابل فیبر نوری از عمر بیشتری نسبت به سیم مسی  برخوردار است. همچنین حذف کابل های اضافی از رایزر های طبقاتی امکان عیب یابی و خدمت رسانی را بشدت افزایش میدهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]